Seyit Nesemi  

Seyit Ali Baba

 

Seyit Nesimi nin Turbesi

Seyit Nesemi

Seyit Nesimi'nin ( Nesemi Sertkaya)  Kısa Hayat Öyküsü :
Erzincan'ın Mamağatun ilçesi nin dere köyünde 1860 yılında dünyaya geldi babası Seyit Hasan, annesi Seyit Fidan'dır. 7 yaşında iken babasını kaybetti. Annesi evlenerek sobek köyüne gitmiş Seyit Nesemi 12 yaşına kadar amcası Seyit Hüseyin in yanında kalmış. Amcası Pir Nesemi yi yanına çağırarak;"bak oğlum sen artık büyüdün sana bakamıyorum kendi başının çaresine bak demiş. Git istanbul'a taliplerinin yanına orda geçimini yaparsın Nesemi kız kardeşi Xanarzin'i alıp İstanbula gidiyor.

İstanbulda beli bir süre kaldıktan sonra tekrar Keman’ın mağara köyündeki taliplerin yanına gidiyor. Orda babasının amcasının oğlu Şahismail’in kızıyla evleniyor beli bir zaman sonra eşini kaybediyor ve çocuklarını alıp Elbistana İbil Ağanın yanına yerleşiyor yedi yıl orda kalıyor.Daha sonra Hınıs ın Kosa Köyüne gidiyor orda Usene Sıle'nın (Süleyman Oğlu hüseyin) evinde kalıyor. Tahminen 1940 yılında Mus/Varto'nun Raqasan Köyüne ( yeni ismi i
çmelerköyü ) yerleşiyor. Bir zaman Hemid (Musa Gedikoğlu) in evinde kalmış daha sonra İbrahim Oğlu Gedik Ağa arsa vermiş köylüler Seyit Nesemi'ye ev yapmışlar.

Seyit Nesemi hayatı boyunca çok çile çekmiş ve çok kerametleri olan ermiş bir insandır.
Buna rahmen kimseye muska yapmaz ve ip bağlamazdı. Çünkü o bu tür şeylere inanmazdı.  
Fazla konuşmadığı söyleniyor köyde Qulğan Efendi Seyit Mehmet Seyit Evdıla ve Seyit Caferle sohbet edermiş. Seyit Nesemi 19-01-1948 yılında vefat ederek Raqasan Köyüne defin edilmiş. Yurdun çeşitli yerlerinden gelen insanlar tarafından türbesi ziyeret ediliyor.

Bu kısa hayat öyküsü nü Seyit Nesemi'nin kızı Ana Şeriban'dan alınmıştır.

 

 

Bir gün kaymakam Seyit Nesemi ye takılır ve sorar ‘Alevilermi iyidir sunnilermi?’ Seyit Nesemi bu soru karşısında gülümsüyerek cevap verir. ‘Ne aleviler iyidir nede suniler, iyiler iyidir.’der.  Bu söz halk arasında halen dilden dile dolaşmaktadır.

 

 

Seyit Nesimi nin Turbesi

 

Anasayfa

Genç Aleviler Harekatı